A szociális ESRS-nyilatkozatok, úgymint a Saját munkaerő, Az értékláncban dolgozók és Az érintett közösségek, azt irányozzák elő a cégek számára, hogy számoljanak be a társadalmi vonatkozású hatásaikról, kockázataikról és lehetőségeikről. Célunk, hogy társadalmi gyakorlatunk, politikáink és intézkedéseink terén átláthatóságot biztosítsunk.
„Nemrég csatlakoztam a vállalathoz, és rengeteg olyan dolog van, aminek örülhetünk, de vannak kihívások is, amelyeket bátran fel kell vállalnunk ahhoz, hogy még jobbak lehessünk. Munkatársaink kulcsszerepet játszanak abban, hogy egy olyan befogadó munkahelyet teremtsünk, ahol mindenki önazonosan, felszabadultan dolgozhat.”
Silke Ernst,
HR és kommunikációért felelős vezető alelnök
Folyamatosan befektetünk munkatársainkba, fejlesztjük és fenntartjuk szakmai kompetenciáikat és személyes képességeiket. A munkavállalók jóllétének megőrzése érdekében helyben mérjük a dolgozói elégedettséget.
2024-ben az EcoVadis 80%-osra értékelte a „Munkaügy és emberi jogok” témakörében az átláthatóságunkat és a jelentéstételünket. Ezzel a világ több mint 100 000 business-to-business (B2B) vállalatának legjobb 1%-ába kerültünk.
Több mint 13 000 munkavállalónk esetében az egészség, a biztonság és a jóllét közös felelősség. A vezetőknek biztonságos fizikai és pszichológiai környezetet kell biztosítaniuk a virágzó kultúra kialakításához. A munkavállalók kötelesek betartani a biztonsági irányelveket, és proaktív lépéseket tenni saját és kollégáik biztonságának és jóllétének biztosítása érdekében.
Mindenkit egyformán tisztelünk, elfogadjuk az egyéni különbségeket, és a Toyota globális jellege és értékei mentén járunk el mindenhol. Az EU-OSHA-val kialakított hosszú távú partnerségünk kötelez bennünket, hogy minden munkavállaló számára biztonságosabb és egészségesebb munkahelyet teremtsünk. 2023-ban vezetői csapatunk ismét elkötelezte magát a sokszínűség, a méltányosság és a befogadás mellett, ami során kiemelten támogatjuk a sokszínűséget, befogadást és az esélyegyenlőséget előtérbe helyező munkakultúrát. 2024 októberében frissítettük ezt a szabályzatot, és két egyértelmű célt tűztünk ki: a női vezetők arányának 1%-os, valamint a női munkavállalók arányának 2%-os növelését. Tisztában vagyunk vele, hogy van még hová fejlődnünk a nemek közötti kiegyensúlyozottabb képviselet terén, és bízunk benne, hogy ezek az új mutatók elősegítik a szükséges változásokat.
Nemrégiben elindítottunk egy új riportálási eszközt, amely az európai vállalatainknál előforduló balesetekre, sérülésekre és veszélyhelyzetekre összpontosít. Ez hozzájárul ahhoz, hogy bővítsük ismereteinket, és hatékonyabban előzzük meg a hasonló esetek megismétlődését.
’Büszke vagyok vállalatunkra, mivel kiemelten fontosnak tartjuk a sokszínűséget, a méltányosságot és a befogadást. Ugyanakkor azt is el kell ismerjem, hogy ez egy hosszú út, amelyhez kitartás és türelem szükséges.
Bár a vezetők és a menedzserek fontos példaképek, a cégen belül mindenki felelősséggel tartozik azért, hogy hozzájáruljon ahhoz a nagyszerű munkahelyhez, amelyet közösen szeretnénk létrehozni. Mindenki munkája számít.”
Maria Hagegård, vezető HR projektmenedzser
Beszállítóink több mint 80%-a a gyártóüzemek közelében található, ami lehetővé teszi számunkra, hogy támogassuk a helyi gazdaságot és csökkentsük a szállítással járó hatásokat. Ugyanakkor sok más beszállító székhelye különböző országokban található, ahol a munkavállalókat védő jogi környezet másfajta.
Az értékláncon belüli munkaügyi gyakorlat és az emberi jogok olyan iparági szintű kihívásokat jelentenek, amelyeket egyetlen vállalat sem tud egyedül megoldani. Dolgozunk rajta, hogy fejlesszük képességeinket, és még hatékonyabban kezeljük ezt a kérdést a jövőben. Amint bevezettük beszállítóinkat az EcoVadis világába, a beépített kockázattérképező eszközök lehetővé teszik számunkra, hogy áttekintsük saját munkaügyi gyakorlatunkat és az emberi jogokat, valamint a beszállítóinkét is. Ezáltal jobb áttekintést kapunk arról, hogy beszállítóink miképpen járnak el a beszállítói lánc következői tagjaival.
Jelenleg azt a célt tűztük ki, hogy 2030-ig minden olyan beszállítónk, amelynek éves beszerzési értéke meghaladja a 100 000 eurót, ossza meg velünk EcoVadis, ESG és karbonmutatóit.
Beszállítói magatartási kódexünkkel összhangban tisztességes és becsületes üzletvitelre törekszünk, illetve fenntartható értékláncot kívánunk kialakítani, amivel párhuzamosan szeretnénk Európa legelismertebb és legmegbízhatóbb anyagmozgató partnerévé válni.
>>Olvasnivaló, S2 – Az értékláncban dolgozók fenntarthatósági jelentésünkben >>
Bár kiterjedt beszállítói hálózattal rendelkezünk, az európai beszállítóink több mint 80%-a a gyártóüzemek közelében található.
Ezzel együtt bár több mint háromnegyedük európai, vannak olyanok is közöttük, akik más országokban működnek, ahol a jogi védelem továbbra is gyengébb, és az anyagilag érintett közösségek nem részesülnek ugyanolyan védelemben. 2023-ban frissítettük a beszállítókra vonatkozó magatartási kódexünket, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel, összhangban a felelős beszerzési politikánkkal.
Számos uniós klíma- és társadalmi szabályozás, beleértve a kényszermunkával kapcsolatos rendeleteket és az ágazati társadalmi párbeszédet, arra ösztönzi vállalatunkat, hogy hatékonyabb irányítás kell ezen a területen. Örülünk ennek az egyenlő versenyfeltételeket biztosító lehetőségnek, mivel minden uniós vállalatnak egységesebben kell majd kezelnie ezeket a kérdéseket.
Olvasnivaló, S3 – Érintett közösségek fenntarthatósági jelentésünkben >>