Gyártóként és megoldásszállítóként egyaránt folyamatosan keresünk lehetőségeket arra, hogy csökkentsük saját és ügyfeleink tevékenységeinek környezeti lábnyomát. Ezt a célt technológiai alapú portfóliónk kihasználásával érjük el, miközben tudatos tervezési és gyártási döntéseket hozunk. Követjük az adatokat, minimalizáljuk a hulladékot, kiemelt prioritásként kezeljük az energiahatékonyságot és a kibocsátás csökkentését, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megoldásokra összpontosítunk. Környezetvédelmi publikációinkat az Európai Fenntarthatósági Jelentési Szabványokkal (ESRS) összhangban adjuk ki: E1 Klímaváltozás, E2 Környezetszennyezés, E3 Vízi és tengeri erőforrások, E4 Biodiverzitás, E5 Erőforrás-felhasználás és körforgásos gazdaság.
„Célunk, hogy vezető szerepet vállaljunk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, és felelősségteljesen járjunk el más környezetvédelmi kérdésekben is.”
Per Fyrenius,
Vállalatfejlesztésért felelő vezető alelnök
Továbbra is elkötelezettek vagyunk a klímaváltozást lassító intézkedések terén való vezető szerepvállalás mellett. Az SBTi-nek 2023 októberében bemutatott tudományosan megalapozott célkitűzéseink jóváhagyását kérve törekedtünk arra, hogy meghatározzuk a cég karbonlábnyomának kiindulási évét, és kiemelt prioritásként határoztuk meg a legfontosabb szén-dioxid-csökkentő intézkedéseket. Amíg az SBTi jóváhagyására várunk, tervezzük, hogy előteremtsük a kibocsátáscsökkentés felgyorsításához és a célok eléréséhez szükséges forrásokat.
Törekvés a nulla nettóra
Az adatok alapján megkezdtük a visszaszámlálást a nulla nettó kibocsátásig. Jelenlegi célunk, vagyis hogy mindhárom területen elérjük a nulla nettó szén-dioxid-kibocsátást, 2050-re van kitűzve. Frissített célkitűzéseinket 2024 folyamán hozzuk nyilvánosságra, miután az SBTi jóváhagyta azokat.
Értékláncunk mozgósítása az EcoVadis platform segítségével
Az EcoVadis értékelésének négy területéből az egyik a környezetvédelem, ahol a legmagasabb, 90%-os „kiemelkedő” minősítést értük el.
Ennek jegyében folytatjuk az együttműködést az ügyfelekkel, a beszállítókkal, kollégáinkkal és a társadalommal, hogy felgyorsítsuk a szén-dioxid-mentes világ eljövetelét. Az előző jelentés óta további partnereket hívtunk meg az EcoVadis platformra, ezáltal növelve az ESG átláthatóságát. Ezen túlmenően több mint 200 beszállítónk osztotta meg velünk a szén-dioxid-kibocsátási besorolását az EcoVadis platformon.
Olvasnivaló, E1 – A klímaváltozás fenntarthatósági jelentésünkben >>
Valamennyi gyárunkban tanúsított, ISO 14001 szabványnak megfelelő környezetirányítási eljárások vannak érvényben, és valamennyi értékesítési vállalatunknál folyamatban van a bevezetésük. Minden jelentősebb beszállítótól elvárjuk, hogy rendelkezzen ISO 14001 tanúsítvánnyal, és kötelesek aláírni a beszállítókra vonatkozó magatartási kódexünket, amely konkrét követelményeket határoz meg a környezetszennyezés ellenőrzésére vonatkozóan. Az EcoVadis értékelés, amelyet minden beszállítónk számára bevezetünk, szintén lehetővé teszi számunkra, hogy kezeljük az előállítási láncban fennálló kockázatokat.
Az EU REACH rendeletének értelmében kötelességünk tájékoztatni a vásárlókat minden olyan termékünkről, amelyben aggodalomra okot adó anyagot (SVHC) tartalmaz. Évente frissítjük a weboldalunkon található REACH-nyilatkozatot, hogy ügyfeleink számára biztosítsuk az adatokhoz való hozzáférést.
Olvasnivaló, E2 – Környezetszennyezés a fenntarthatósági jelentésünkben >>
Targoncagyártóként az érdekelt felek nem feltételezik, hogy saját tevékenységünk jelentős hatással lenne a vízi és tengeri erőforrásokra. Ugyanakkor az európai hálózatunk vízfelhasználási adatai rendelkezésre állnak, és gyáraink főként összeszerelő üzemek, korlátozott vízfelhasználással. Ha vannak is az értékláncunkban jelentős hatások, azok valószínűleg az értéklánc felsőbb szintjein végzett tevékenységeknél jelentkeznek.
A Toyota Industries Corporation (TICO) részeként a CDP (Carbon Disclosure Project – a vállalatok környezeti teljesítményének globális közzétételi rendszere) vízbiztonsági kérdőívén is „A” minősítést kaptunk.
Olvasnivaló, E3 – Vízi és tengeri erőforrások fenntarthatósági jelentésünkben >>
Targoncagyártóként az érdekelt felek nem tartják valószínűnek, hogy tevékenységünk jelentős hatással lenne a helyi biológiai sokféleségre. Ennek megerősítése érdekében európai szintű kockázatértékelést tervezünk. Ebben a szakmában a biológiai sokféleségre gyakorolt hatások inkább a beszállítói láncban koncentrálódnak, ezért a biológiai sokféleség beépült a beszállítókra vonatkozó magatartási kódexünkbe.
Olvasnivaló, E4 – Biológiai sokféleség fenntarthatósági jelentésünkben >>
A körkörös üzleti modell innovációja hatékony módja a versenyképesség fenntartásának és a fenntarthatósági kérdések kezelésének. Az EU zöld megállapodása fontos szerepet játszik ebben, és jelentős változásokat hoz az érintett uniós jogszabályokban. Azon dolgozunk, hogy szakértők segítségével kidolgozzunk egy kockázati térképet és egy körforgásos tervet, aminek nyomán az egész értékláncban folyamatos fejlődést és javulást kívánunk elérni.
Zero muda: regenerált anyagok
Bérelhető flottánk nagyjából 60%-át felújítottuk, hogy a targoncák másodjára is használhatók legyenek. Ezeket a gépeket közvetlen ügyfeleinknek adjuk el, akiket közvetlenül marketing- és értékesítési vállalataink kezelnek. További 30%-ot nem közvetlen vásárlókon, azaz független forgalmazókon vagy kereskedőkön keresztül hasznosítunk újra.
Körforgásos bérlés és szolgáltatási innováció
Folyamatosan növeljük európai hálózatunk felújítási kapacitását, és a közvetlen ügyfeleinktől származó, második életciklusú gépek körülbelül 40%-a újra bekerül a bérleti ajánlatokba, ezzel is segítve ügyfeleinket.
A szerviztevékenység is szerves részét képezi stratégiánknak, amelynek célja a targoncák élettartamának maximalizálása. A hulladék minimalizálása és a körforgás javítása érdekében a targoncák és akkumulátorok első és második felhasználási lehetőségének feltárására összpontosító belső programokkal szeretnénk növelni ezeket a mutatókat.