Dióhéjban a Toyota Logistic Design Competition versenyéről
A kétévente megrendezésre kerülő Toyota Logistic Design Competition idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. A verseny során a logisztika különböző problémáinak fenntartható megoldása érdekében a diákoknak innovatív, eredeti és szokatlan ötleteket kell kidolgozniuk.
Az idei mottó a minden apróság számít, a tárgyak folytonos körforgására hívja fel a figyelmet. Mivel bolygónk erőforrásai végesek, az idei kihívás a körforgásos gazdaság logisztikai megoldásainak előmozdítása volt. Ez talán az egyik legnagyobb kihívás, amelyet valaha is kiírtak a verseny történetében, hiszen a pályázóknak túl kellett lépniük a hagyományos formatervezés határain, hogy szélesebb körű megoldásokat nyújtsanak.
Monica Perez Lobo, a Toyota Motor Europe fenntarthatósági alelnöke rendkívül pozitívan nyilatkozott: „A tervezés az első lépés a fenntarthatóság felé: hogyan használjuk fel az anyagokat, és hogyan lehet a jövőben a járműveket szétszerelni és újrahasznosítani. Örömmel látom, hogy a diákok valóban így gondolkodnak, és terveikkel hozzájárulnak bolygónk és társadalmunk jobb jövőjéhez. Ez igazán nagyszerű.”
Több mint 50 országból közel 1000-en jelezték érdeklődésüket a verseny iránt. Összesen 160-an nyújtották be kreatív koncepciójukat, amelyek közül sok kiemelkedő minőségű volt. A zsűri két forduló során választotta ki azt a tíz döntőst, akiket áprilisban mutattak be a Milánói Design Héten.
Idén újdonságként csak három kategóriában osztanak ki fődíjakat: közlekedési és terméktervezés, felhasználói felületek tervezése, valamint üzleti innovációs tervezés területén. Minden kategória győztese 5500 eurót kap.
Toyota Logistic Design Competition – ipari és autóipari formatervezés
Nicolà Borrer, Royal College of Art, London, Egyesült Királyság, Micro Cab
A MICRO CAB bemutatása
A Toyota Micro Cab lényegében egy körkörös és önellátó autonóm mobilitási szolgáltatás, amelyet a jövő befogadó és fenntartható városai használnak majd. A napenergiával működő mikrokabinok rövid távolságon szállítják az embereket és a különféle rakományokat a városokon belül, és rendkívül hatékony parkolási módszerük révén értékes városi területet takarítanak meg, valamint lehetővé teszik a fülkék közötti energiakiegyenlítést. Minden város egyedi, saját egységekkel rendelkezik majd, amelyek integrálódnak a helyi tömegközlekedési hálózatba, támogatva ezzel az alkatrész-felhasználás és a gazdaság körkörösségét. A koncepció hálózatként működik, ahol a taxik kommunikálnak egymással, hogy minden mobilitási igényt hatékonyan kielégítsenek. A rajintelligencia segítségével elosztják az energiát a flotta tagjai között, és a műveletek optimalizálása érdekében stratégiai elvek mentén választják ki a parkolóhelyeket.
Toyota Logistic Design Competition – UI, UX & Service kategória
Maren Javenes (UX designer)/Elise M.L. Almaas (Service designer)/Anne Selseng (UX designer) Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem, Trondheim, Norvégia, Enviru
Az ENVIRU bemutatása
„Ez itt a mi forradalmi robotunk, amely újradefiniálja a szemétgyűjtést" – így mutatja be Maren, Elise és Anne díjnyertes tervüket. A diákcsoport felismerte a szemeteléssel kapcsolatos kihívásokat, ezért kifejlesztettek egy, a játékokra hasonlító, külön jutalmakat osztogató alkalmazást.
A felhasználóknak le kell fényképezniük a szemetet, amivel pontokat szereznek, amelyek áruházi kedvezményekre válthatók be.
Az alkalmazás hosszú távú értékével kapcsolatban felmerült aggodalom, hogy nem számol fel azzal a paradigmával, hogy a szemetet nem szokás felszedni.
A szállítási kihívások és a szemétkezelési problémák átgondolása azonban szerencsére egy hatékony megoldást jelentő szemétszedő robot kifejlesztéséhez vezetett.
Elise: „Szerettük volna felszámolni a szemétszedéssel járó szégyenérzetet, és egyben jutalmazni az embereket azért, hogy helyesen akarnak cselekedni. Az UX rendszer nagyszerűen egészíti ki a robotot.”
Toyota Logistic Design Competition – Business Innovation Design kategória
Simon Lavender, Kaliforniai Állami Egyetem, Long Beach, USA, Bloom Charge
A BLOOM CHARGE bemutatása
A tervező leírása szerint a Bloom Charge koncepció a jövőnket tápláló friss levegő megteremtését célozza. A városokban élők száma folyamatosan növekszik. A sűrű városi infrastruktúra csapdába ejti a hőt és növeli a légszennyezettséget, ezért a Bloom egy körkörös üzemanyagtöltő rendszert kínál, amelynek fához hasonló, biotechnológián alapuló töltőállomásai algákkal hűtik és tisztítják a városi levegőt. A Bloom ligetei végtelen lehetőségeket kínálnak az egyre több üzemanyagot használó társadalom számára.
Toyota Logistic Design Competition – Ian Cartabiano-díj kategória
Juyeong Son, CHA Egyetem, Szöul, Korea, Flex
Juyeong Son, Flex munkája elnyerte a rangos Ian Cartabiano-díjat, amely egy minden kategóriát átfogó különdíj. A díj odaítéléséről a Lexus és a Toyota Calty Design Research speciális dizájnért felelős alelnöke döntött. A munkákat értékelve Ian azt a projektet kereste, amely a legnagyobb figyelmet fordította a tervezésre. A feladat nagyságrendje miatt a választás nem volt könnyű, mivel számos pályamű kiemelkedő minőségűnek bizonyult.
A FLEX bemutatása
A Flex egy kombinált mobilitásmegosztó platform, amely választ ad a városi zsúfoltság és szállítás problémáira. A dinamikus, kerékpárméretű kézbesítő járművek 360°-os vezetési élményt nyújtanak, és gimballos rendszert használnak, amely lehetővé teszi, hogy a test vagy a csomag szabadon dőljön bármely irányba, vagy úgy függesszék fel, hogy a tartó megbillenésekor is vízszintes maradjon. A stabilizáló hatás megakadályozza, hogy a tárolórekesz tartalma, például az élelmiszerek vagy a kisebb, törékeny termékek megsérüljenek.
Toyota Material Handling Europe
lieselotte.everaerts@toyota-industries.eu
Tel: +32 3 302 3245
M: +32 498 69 73 92